Warsztaty USG Barku w Lublinie

W sobotę 11 maja mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach USG barku w Lublinie. Organizator Oliwer Sygacz stanął na wysokości zadania zapraszając Pana dr. n. med. Tomasza Madeja, specjalistę radiologii i diagnostyki obrazowej, który jest doskonałym autorytetem w dziedzinie USG narządu ruchu. W tę ciepłą majową sobotę zgromadziliśmy się w budynku Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, aby pozyskać podstawową wiedzę na temat USG okolicy barku. Warsztaty rozpoczęły się krótką powtórką z anatomii (Artur Silezin), najczęstszych patologii barku (Dawid Merkiel) oraz obrazowania stawu ramiennego w USG (Oliwer Sygacz). Następnie przeszliśmy do części praktycznej. Po wartościowym wstępie Pana Doktora, który pokazał nam nowe spojrzenie na badanie ultrasonograficzne oraz podkreślił jak ważna jest dobra komunikacja ortopedy z radiologiem, próbowaliśmy swoich sił w obrazowaniu ultrasonograficznym struktur w obrębie barku. Warsztaty miały również niewielki element rywalizacji, ponieważ każdy z uczestników musiał uwidocznić struktury anatomiczne według konkretnej check-listy. Wydrukowane obrazy zostaną później ocenione przez Pana Doktora i najlepszy z nich zostanie nagrodzony.

Na koniec nie zabrakło również części integracyjnej, podczas której mogliśmy wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat warsztatów.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Panu Doktorowi Tomaszowi Madejowi za cierpliwość i poświęcony nam czas, firmom TMS Sp. z o.o./Canon Medical Systems oraz Actionmed Sp. z o.o. za udostępnienie sprzętu medycznego, a także firmie Biotech Sp. z o.o. za osłodzenie nam czasu pracy 🙂 Wielkie brawa należą się naszemu koledze Oliwerowi Sygaczowi za trud organizacji tak wartościowych warsztatów!