“O barku od podstaw” czyli podsumowanie i rozszerzenie drugiej konferencji CWST organizowanej przez OSTO.
Książka stanowi wspaniałą bazę do nauki o kompleksie barkowym. Rozdziały zawarte w książce w sposób prosty (na ile to było możliwe) oraz logiczny przedstawia zagadnienia z zakresu barku. Rozpoczynając od anatomii tegoż miejsca oraz tłumacząc współzależności z niej wynikające. Płynnie przechodząc do biomechaniki, jakże ważnej do zrozumienia działania układu ruchu, ale także pato-biomechaniki charakteryzującej dysfunkcje. Koniec części wstępnej wieńczy rozdział o diagnostyce obrazowej. Dobra diagnostyka jest wszak umiejętnością ogromnie wymaganą wśród lekarzy i fizjoterapeutów. Kolejne rozdziały traktują o konkretnych patologiach kompleksu barkowego takie jak niestabilność stawu ramiennego, niestabilność wielokierunkowa, uszkodzenia stożka rotatorów, stawu barkowo-obojczykowego, kończąc na barku zamrożonym czy chorobie zwyrodnieniowej stawu ramiennego. Publikację kończy rozdział o uszkodzeniach nerwów w obrębie stawu ramiennego, bardzo kluczowych do identyfikacji, szczególnie w przypadku pacjenta traumatologicznego. Nasza publikacja liczy 138 stron i zawiera 10 rozdziałów.
Podziękowania
Ogólnopolskie Studenckie Towarzystwo Ortopedyczne (OSTO) oraz redaktorzy składają serdeczne podziękowania Polskiemu Towarzystwu Ortopedycznemu i Traumatologicznemu, Polskiemu Towarzystwu Artroskopowemu oraz firmie Zimmer Biomet za pomoc w wydaniu niniejszego opracowania.
Serdecznie dziękujemy recenzentom Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego: prof. dr. hab. n. med. Przemysławowi Lubiatowskiemu i dr. n. med. Romanowi Brzósce oraz recenzentom Polskiego Towarzystwa Artroskopowego: dr. n. med. Konradowi Malinowskiemu, dr. Krzysztofowi Otwinowskiemu, dr. n. med. Maciejowi Kentelowi, dr. Łukaszowi Luboińskiemu i dr. n. med. Adamowi Kwapiszowi za wsparcie merytoryczne, niezwykle cenne, praktyczne uwagi i tym samym podniesienie wartości publikacji.
Składamy również podziękowanie wszystkim Specjalistom, którzy podjęli się nadzoru nad poszczególnymi rozdziałami. To dzięki Waszemu zaangażowaniu powstała pozycja wyjątkowa, która z pewnością będzie przydatna zarówno studentom, lekarzom rezydentom, jak i stanie się interesującą lekturą dla osób zajmujących się leczeniem schorzeń barku w codziennej praktyce.
Szczególne wyrazy szacunku składamy Autorom poszczególnych rozdziałów. Wasze zaangażowanie poskutkowało stworzeniem opracowania, które spotkało się z uznaniem wybitnych polskich specjalistów chirurgii barku.