Relacja OSTO Summer Camp 2023

OSTO to nie tylko konferencje „Co w Stawie Trzeszczy”! W sierpniu 2023r. po raz pierwszy miał miejsce obóz szkoleniowy „OSTO Summer Camp”. Celem tego 4-dniowego wydarzenia było przekazanie uczestnikom jak największej dawki umiejętności praktycznych, które jak wiadomo, podczas konferencji są sprowadzane niestety do krótkich warsztatów. Podczas OSC2023 aż 30 najaktywniejszych członków OSTO z całej Polski wzięło udział w ponad 10 zajęciach praktycznych. Obóz rozpoczął się od 3 zajęć dotyczących obsługi aparatu USG, badania ultrasonograficznego kolana i barku oraz ćwiczenia iniekcji pod kontrolą USG. Warsztaty poprowadził Michał Kanak, pomysłodawca i główny organizator obozu. Dzięki nim świat bieli i czerni nabrał nieco barw dla młodych adeptów ultrasonografii. Zarówno dostęp do sprzętu USG, jak i pięknych sal w ośrodku szkoleniowym w którym odbywał się obóz był możliwy dzięki głównemu partnerowi – Fundacji Mocni na Starcie (strona fundacji).

Na zdjęciu po lewej Michał Kanak tłumaczy protokół badania ultrasonograficznego stawu kolanowego, a po prawej pokaz praktyczny. Następnie uczestnicy rozeszli się do aparatów i w komfortowych grupach 2-3 osobowych mieli dużo czasu na przećwiczenie badania.

Następnie odbyły się zajęcia „Trening siły mięśniowej dla potrzeb fizjoterapii – od beznadziejnego przypadku do sportu”. Specjalnie na tę okazję, mieliśmy przyjemność gościć mgr. Kamila Golenia z firmy Body Support (strona www). Rozpoczęliśmy od teorii i tego jak stymulować mięśnie do wzrostu zarówno siłowego i objętościowego. Po szczegółowym wstępie teoretycznym z fizjologii mięśni, mieliśmy także okazję praktycznie zastosować zdobytą wiedzę.

Zdjęcie górne przedstawia ćwiczenia praktyczne treningu siły mięśniowej, a dolne przedstawia zadowolonych uczestników z prowadzącym mgr. Kamilem Goleniem.

Kolejny dzień był dniem radującym każde ortopedyczne serce – zajęcia z osteosyntezy na suchych kościach. Lek. Maciej Maiński, Michał Kanak oraz lek. Marcin Mostowy postarali się przekazać młodszym kolegom i koleżankom zasady zespalania wyrostka łokciowego popręgiem Webera, zakładania płyty LCP lub klasycznej oraz zespalania bliższego końca kości udowej lub dalszego końca kości promieniowej. Co szczególnie nas ucieszyło to to, że również fizjoterapeutyczna część uczestników była żywo zainteresowana wierceniem, młotkowaniem oraz wkręcaniem śrubek. Oto esencja obozu – integracja między ortopedami, a fizjoterapeutami i poznawanie wzajemnie swojej pracy. Ten wspaniały dzień był możliwy dzięki wsparciu ze strony firmy ChM (https://chm.eu).

Zdjęcie po lewej przedstawia Daniela Grobeckiego próbującego swoich sił w zespoleniu wyrostka łokciowego popręgiem Webera. Po prawej lek. Maciej Maiński tłumaczący zagadnienia z zespalania płytą LCP lub klasyczną.

Po lewej Natalia Pawłuś zanurzająca się w VR-owy trenażer operacyjny firmy ChM. Po prawej Krzysztof Brzozowski podczas prezentacji statycznego i dynamicznego badania zakresów ruchu.

Następnie odbyły się warsztaty z oceny statycznej i dynamicznej zakresów ruchomości stawów przeprowadzone przez Krzysztofa Brzozowskiego. Przypomnieliśmy sobie działanie goniometru i poznaliśmy sztuczki jak wyeliminować próby kompensacji przez pacjenta w trakcie badania statycznego. Jednak esencją tego warsztatu był pokaz praktyczny dynamicznej oceny stawu kolanowego. Krzysiek pokazał nam, jak wiele rzeczy możemy wywnioskować za pomocą testów funkcjonalnych czy sposobu wykonywania przez pacjenta danych ćwiczeń oraz jak powiązać to co widzimy w teście z planowaniem terapii pacjenta.

Na zdjęciu po lewej Andrzej Frankiewicz prezentujący wstęp teoretyczny do analizy chodu. Po prawej Mateusz Kamiński prezentujący badanie palpacyjne stawu skokowego.

Potem, Andrzej Frankiewicz wtajemniczył nas w praktyczną analizę chodu, zwracając uwagę na mechanikę każdej z faz chodu i pokazał powiązania z klinicznymi przypadkami pacjentów.

Na końcu Mateusz Kamiński wprowadził nas w tajniki palpacji stawu skokowego, kolanowego, biodrowego i obręczy miedniczej. Nie były to jednak zwykłe warsztaty. Mateusz poza praktycznym pokazem „gdzie i co możemy dotknąć”, pokazał nam, kiedy palpacji użyć warto i do czego nam służy. Pokazał nam jej ograniczenia i zagrożenia z ich wynikające przeprowadzając genialny eksperyment każąc nam określić jaki przedmiot czujemy pod różnej grubości materiałami! Dzięki tej świetnej analogii do różnych głębokości tkanek, które próbujemy spalpować, uczestnicy OSC zapamiętają na długo co wyczuć jest łatwo a czego prawdziwe wyczucie graniczy z cudem. Podsumowując, dzień ten był tym co powinniśmy umieć po studiach – podstawami badania fizykalnego. Niestety nie każde studia to nam dają – i tu wkracza OSTO!

Na zdjęciach widoczni merytoryczni organizatorzy Stat&Met2 – lek. Grzegorz Maciąg i lek. Marcin Mostowy.

Kolejne 2,5 dnia spędziliśmy na drugiej edycji Stat&Met – wykładach i warsztatach nt. prowadzenia badań naukowych. Zajęcia prowadzone przez lek. Marcina Mostowego i lek. Grzegorza Maciąga przeniosły nas w świat magicznego „p”, statystyki i innych naukowych potworów, które po zakończeniu zajęć okazały się już nie takie straszne. Natalia Pawłuś przybliżyła nam czym są przeglądy systematyczne, Andrzej Frankiewicz opowiedział nam o całym procesie publikacji naukowej, a Wojciech Zezuliński omówił artykuł naukowy „Czego chcą Edytorzy?” i przybliżył nam elementy procesu poznawczego w pracy naukowej.

Na zdjęciu widoczny wykład Natalii Pawłuś dotyczący przeglądów systematycznych.

Nasze warsztaty mają jedną, naszym zdaniem ogromną przewagę nad innymi tego typu aktywnościami. W OSTO, a już szczególnie między najbardziej zaangażowanymi członkami, tworzą się silne więzi – koleżeństwo, przyjaźń, a niektóre źródła raportują nawet o czymś więcej :P. W takiej atmosferze nikt nie boi się zadawać pytań, co sprzyja prawdziwemu zrozumieniu danego zagadnienia.

Uczestnicy obozu w czasie przerwy obiadowej wspólnie spędzają czas zawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.

OSTO Summer Camp 2023 był pierwszą edycją obozu, jednak jesteśmy z niej bardzo dumni. Dzięki wsparciu kilku firm i kilku „starszych” członków OSTO udało się stworzyć wydarzenie unikatowe – łączące w sobie naukę i wakacyjny chill-out. Takie wydarzenia pozwalają członkom OSTO wyróżniać się nie tylko wiedzą, ale budują przyjaźnie i tworzą piękne wspomnienia na całe życia.  Zapraszamy na kolejne edycje!

Na zdjęciu część uczestników obozu OSTO Summer Camp 2023 i Stat&Met2.

Komitet organizacyjny OSC2023 – od lewej: lek. Grzegorz Maciąg, Andrzej Frankiewicz, lek. Marcin Mostowy, Michał Kanak, Natalia Pawłuś.