II Zjazd Polskiego Towarzystwa Artroskopowego – relacja

Dzięki przychylności władz Polskiego Towarzystwa Artroskopowego (PTA) mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczenia w nadzwyczajnym wydarzeniu, jakim był II Zjazd PTA, odbywający się w dniach 16-18 listopada w Łodzi.

Swój pobyt w Łodzi rozpoczęliśmy jednak już 15 listopada w dość nietypowy sposób – Meczem Koszykówki Polskich Ortopedów – Wschód kontra Zachód. Zacięta walka (na szczęście bez kontuzji) dostarczyła wiele pozytywnych wrażeń zarówno zawodnikom, jak i widzom.

W II Zjeździe Polskiego Towarzystwa Artroskopowego wzięło udział ponad 800 osób, w tym wielu znakomitych specjalistów z zakresu chirurgii artroskopowej stawów z Polski, Europy i świata. Swoją obecnością uświetnili zjazd między innymi Robert LaPrade, David Dejour, Pietro Randelli, Alessandro Lelli, Bruce Reider i John Tokish. Wykład inauguracyjny wygłosił wybitny specjalista i równie wspaniały człowiek, legenda chirurgii barku, profesor Richard Hawkins.

Przez 3 dni, równolegle na 4 salach konferencyjnych, wygłoszonych zostało ponad 100 wykładów. Dzięki tak dużej różnorodności, każdy mógł wziąć udział w interesującej go najbardziej sesji. Nierzadko był to bardzo trudny wybór, np. gdy swoje prace mieli wygłaszać jednocześnie Robert LaPrade i Richard Hawkins, czy też Bruce Reider i Pietro Randelli.

Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy inspirujących wykładów znakomitych ekspertów i niezmiernie ciekawych dyskusji. Korzystaliśmy również z okazji do indywidualnych rozmów ze specjalistami pomiędzy sesjami. W piątek mieliśmy także okazję wziąć udział we wspólnej kolacji i spotkaniu koleżeńskim .

Ponadto II Zjazd Polskiego Towarzystwa Artroskopowego był doskonałą okazją do lepszego poznania się i zacieśnienia współpracy w ramach Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego. Stworzyliśmy drużynę, w której każdy na każdego mógł liczyć, przez co wzbudziliśmy podziw nawet u organizatorów Zjazdu. Możemy być z siebie dumni. Wszyscy opuściliśmy Łódź w doskonałych nastrojach.

Niech to wyjątkowe wydarzenie obudzi w każdym z nas jeszcze większą motywację do dalszego zdobywania wiedzy i rozwoju naukowego. Do zobaczenia na następnej konferencji!