O onkologii narządu ruchu rozmawiali lekarze oraz studenci z całej Polski podczas 3-dniowej konferencji „Co w stawie trzeszczy?”. Wydarzenie miało miejsce w Rektoracie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w dniach 8-10 kwietnia 2022 roku. Była to już V edycja naszej szlagierowej konferencji. Tym razem do głównych organizatorów należała także Katedra i Klinika Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM oraz działające przy Klinice Studenckie Koło Naukowe. Komitet Organizacyjny tworzyli: lek. Dawid Ciechanowicz, lek. Jakub Pawlik, Hanna Wawrzyniak, dr Alina Jurewicz oraz Kinga Dąbek. Wśród patronów konferencji znalazło się m.in. Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne, Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, Stowarzyszenie Sarcoma oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny i Parlament Studentów PUM.
Patronat medialny nad konferencją objęło TVP3 Szczecin. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z wydarzenia pod poniższym LINKIEM.
Ideą cyklicznej konferencji „Co w stawie trzeszczy?” jest przekazywanie specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin ortopedii w sposób zrozumiały, prosty i dostępny zarówno dla młodych lekarzy, jak i zainteresowanych studentów. Tym razem główna tematyka dotyczyła nowotworów narządu ruchu. To właśnie w tej dziedzinie ortopedii właściwa i wcześnie postawiona diagnoza oraz odpowiednie leczenie zasadniczo wpływają na rokowania chorych. Dlatego każda okazja do przekazywania wiedzy o onkologii ortopedycznej jest dobra. Ponadto dzięki wsparciu Prezesa PTOiTr – Profesora Tomasza Mazurka, każdy z uczestników konferencji otrzymał wydanie specjalne najstarszego w Polsce czasopisma ortopedycznego – Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, które prawie w całości zostało poświęcone onkologii narządu ruchu.
Podczas pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów przygotowanych przez wybitnych specjalistów, zajmujących się onkologią narządu ruchu – Profesor Daniel Kotrych (Szczecin), Profesor Piotr Rutkowski (Warszawa) oraz Doktor Radomir Czajka (Szczecin). Uroczyste otwarcie konferencji uświetnił swoją obecnością Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Profesor Bogusław Machaliński oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego – Profesor Tomasz Mazurek, a także Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM – Profesor Andrzej Bohatyrewicz. Po niezwykle ciekawych wykładach eksperckich oraz żywej dyskusji dla uczestników zaplanowana została uroczysta kolacja.
Na drugi dzień konferencji zaplanowane zostały wystąpienia studentów oraz młodych lekarzy z zakresu onkologii ortopedycznej. Nad merytoryką prezentowanych treści czuwał Komitet Naukowy na czele z Profesorem Andrzejem Bohatyrewiczem. W programie zaplanowano 5 sesji, które poprzedzone były wykładami eksperckimi zaproszonych gości (Profesor Andrzej Bohatyrewicz, Profesor Anna Raciborska, Profesor Daniel Kotrych, Profesor Tomasz Mazurek). Poziom merytoryczny przygotowanych prac przerósł najśmielsze oczekiwania zarówno Komitetu Naukowego, jak i organizatorów. Pomimo, że wielu z prelegentów było jeszcze studentami, to wystąpienia były prezentowane w sposób niezwykle ciekawy, Natomiast przygotowanie merytoryczne prac było na najwyższym poziomie. Z tego miejsca szczere wyrazy uznania i gratulacje dla wszystkich prelegentów – świetna robota! 🙂
Na koniec konferencji Komitet Naukowy przyznał 3 nagrody dla prelegentów:
- I nagroda: Diagnostyka różnicowa guzów kości – zmiany guzopodobne. Julia Kulbacka (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
- II nagroda: Przerzuty nowotworowe do szkieletu osiowego i obwodowego – kwalifikacja do leczenia operacyjnego, główne zasady leczenia. Kaja Surowiecka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie)
- III nagroda: Objawy nowotworów kości oraz pomocne w diagnostyce badania laboratoryjne. Martyna Szyjkowska (Pomorski Uniwersytet Medyczny)
Swoje nagrody, podczas głosowania wybrała również publiczność i tutaj uhonorowani zostali:
- I nagroda: Chondroma, Chondroblastoma, Aneurysmal Bone Cyst. Wojciech Bocheński (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
- II nagroda: Diagnostyka obrazowa nowotworów kości – jakie inne badania obrazowe możemy zastosować? Hanna Wawrzyniak (Pomorski Uniwersytet Medyczny)
Podczas ostatniego dnia wydarzenia dla uczestników przygotowane zostały dwie tury warsztatów praktycznych. Wcześniej jednakże podczas śniadania zaprezentowany został przez Prezesa firmy ChM – Andrzeja Sobolewskiego wykład na temat możliwości rekonstrukcji w ortopedii onkologicznej. Następnie podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość dzięki Profesorowi Łukaszowi Kołodziejowi poznać jak powinno przebiegać prawidłowo przeprowadzone badania ortopedyczne. Natomiast podczas warsztatów USG stawu kolanowego Doktor Krzysztof Rękawek, zaprezentował możliwości wykorzystania ultrasonografii w ortopedii. Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy, dzięki dużej dostępności aparatów, mieli możliwość samodzielnie przeprowadzić pełne badanie z użyciem USG. Z tego miejsca serdecznie podziękowania dla sponsorów i organizatorów warsztatów –TMS Sp z o o (wyłączny, autoryzowany przedstawiciel firmy Canon Medical Systems), a także Fundacji Mocni na Starcie oraz firmie MIRO.
Na konferencji ortopedycznej nie mogło zabraknąć również wiertarek, płyt i śrub. Podczas warsztatów osteosyntezy na sztucznych kościach Doktor Szymon Pituch uczył młodych medyków jak zespalać złamania w obrębie trzonu kości ramiennej oraz kości przedramienia. Do dyspozycji uczestników było oryginalne instrumentarium, używane podczas operacji ortopedycznych. Duże podziękowania za organizację warsztatów dla firmy ChM. Na wyszczególnienie zasługują jednak warsztaty komunikacji z pacjentem onkologicznym, przygotowane przez Doktor Justynę Krysztowiak wraz z aktorami z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Podczas nich uczestnicy mogli wcielić się w rolę lekarza, który ma za zadanie przeprowadzenie „trudnej” rozmowy zarówno z chorym, jak i rodziną oraz kolegą z pracy (relacja młody lekarz – starszy lekarz). Była to wyjątkowa okazja do szlifowania umiejętności miękkich i komunikacyjnych, tak ważnych w praktyce każdego medyka.
W wydarzeniu udział wzięło około 90 uczestników z całej Polski. Wiele pozytywnych opinii i ciepłych słów, sprawiają że mamy jeszcze więcej motywacji i energii do tworzenia podobnych wydarzeń w przyszłości. Możecie się o tym przekonań już na początku Czerwca w Lublinie na kolejnej edycji „Co w stawie trzeszczy?”, tym razem w tematyce stawu biodrowego. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz social media 🙂