Relacja z konferencji “Co w Stawie Trzeszczy? – o barku od podstaw”

O konferencji mogliście przeczytać już na naszym facebooku, natomiast z drobnym opóźnieniem publikujemy relację autorstwa Jakuba Sobczyka, Przewodniczącego Studenckiego Koła Naukowego Ortopedii i Medycyny Sportowej CMC, także i tutaj 🙂

W dniach 30.11.2018 – 01.12.2018 odbyła się II edycja ogólnopolskiej konferencji “Co w Stawie Trzeszczy?” zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Ortopedii i Medycyny Sportowej CMC oraz Ogólnopolskie Studenckie Towarzystwo Ortopedyczne. W tym roku tematem przewodnim była obręcz kończyny górnej.


Studenci i młodzi lekarze z całej Polski zainteresowani ortopedią i traumatologią spotkali się w Warszawie w sali wykładowej kliniki Carolina Medical Center, by spędzić dwa owocne dni na zgłębianiu specjalistycznej wiedzy.

Ponad stu uczestników pierwszego dnia przywitali główni organizatorzy: Jakub Sobczyk oraz Jakub Banasiewicz. Nad merytorycznym przebiegiem wykładów czuwali lekarze z kliniki CMC: dr Michał Drwięga oraz dr Krzesimir Sieczych.

Następnie dwunastu prelegentów przedstawiło swoje prezentacje szeroko obejmujące zagadnienia związane ze stawem ramiennym i jego okolicą. Wykłady stały na najwyższym poziomie merytorycznym, w żadnym aspekcie nie ustępując tym wygłaszanym na konferencjach dla lekarzy i specjalistów.

Prelegenci:

 • Kacper Ruzik
 • Ilona Wagner-Olszewska
 • Oliwer Sygacz
 • Kuba Radzimowski
 • Adrian Góralczyk
 • Aleksandra Sibilska
 • Jakub Banasiewicz
 • Maciej Płachta
 • Jakub Sobczyk
 • Tomasz Mrozek
 • Radosław Rogacki
 • Bartosz Maciąg

Całość dopełniła relacja re-live z operacji artroskopowej barku przeprowadzona przez dra Michała Drwięgę. Była to niepowtarzalna okazja do prześledzenia operacji krok po kroku na ekranie wraz z eksperckim komentarzem na bieżąco.

Na sam koniec wszyscy prelegenci zostali nagrodzeni za swoją pracę nagrodami książkowymi ufundowanymi przez wydawnictwo Edra Urban&Partner oraz Ogólnopolskie Studenckie Towarzystwo Ortopedyczne. Nie zabrakło również nagród rozlosowanych wśród publiczności m.in. nagrody książkowe, vouchery na darmowy kurs szycia chirurgicznego ufundowany przez Centrum Edukacji Medycznej oraz vouchery na darmowe badanie biomechaniczne ufundowane przez Carolina Medical Center.

Po wyczerpującym dniu wykładowym, w sobotę przystąpiliśmy do nauki w praktyce. Uczestnicy mieli okazję udziału aż w trzech niezależnych warsztatach praktycznych.

Pierwszym z nich były warsztaty szycia stożka rotatorów oraz obrąbka stawowego zorganizowane przez firmę Arthrex Polska. Uczestnicy mogli samodzielnie obsłużyć specjalistyczne narzędzia i przeprowadzić procedury wykonywane podczas prawdziwych operacji.


Kolejnymi niezwykle cennymi warsztatami były prowadzone przez dra Krzesimira Sieczycha zajęcia praktyczne z badania klinicznego obręczy kończyny górnej. Uczestnicy mogli poznać schemat badania wykorzystywany na co dzień przez doktora w gabinecie z pacjentami.

Trzecim warsztatem, z którego mogli skorzystać uczestnicy była nauka podstaw szycia chirurgicznego na preparatach zwierzęcych. Zajęcia poprowadzili: Jakub Sobczyk, Jakub Banasiewicz oraz Maciej Płachta, którzy od kilku lat prowadzą kursy szycia chirurgicznego dla studentów i młodych lekarzy.

Kursanci mieli okazję zaznajomić się z techniką wiązania węzłów chirurgicznych w rękach, metod obszywania drenu oraz zakładania wybranych szwów chirurgicznych.

Po zakończeniu warsztatów wszystkim uczestnikom wręczono certyfikaty uczestnictwa.

Były to dwa dni pełne wiedzy, atrakcji i praktyki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie. Dziękujemy również sponsorom i patronom, którzy w ogromnym stopniu urozmaicili przebieg konferencji. Jesteśmy dumni, że jako społeczność studencka byliśmy w stanie przygotować tak wielkie wydarzenie i już teraz nie możemy doczekać się kolejnej edycji “Co w Stawie Trzeszczy?”!