II edycja Gdańskiej Szkoły Mikrochirurgii

W dniu 12 stycznia mieliśmy po raz kolejny miłą okazję do rozwinięcia praktycznego warsztatu i pogłębienia wiedzy ortopedycznej. Dzięki zaangażowaniu studentów i uprzejmości lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, ćwiczyliśmy techniki szycia mikrochirurgicznego. Rzetelną wiedzę teoretyczną i przypadki kliniczne przedstawili nam dr n.med. Filip Dąbrowski, lek. Andrzej Wawruszczak oraz lek. Zuzanna Duda. Następnie z zaciekawieniem i wytrwałością przez cały dzień ćwiczyliśmy pracę z mikroskopem oraz specjalistycznymi narzędziami chirurgicznymi znacznie innymi od tych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Co najważniejsze- nauczyliśmy się zachowywania prawidłowej postawy ciała i ustawienia rąk, co przy niekiedy kilkunastogodzinnych operacjach ma kluczowe znaczenie.

Po zmaganiach z drobnymi nerwami i naczyniami preparatów zwierzęcych, mieliśmy również czas na przerwę obiadową, podczas której wymieniliśmy się spostrzeżeniami i nowymi pomysłami. Swoją obecnością zaszczycił nas również profesor Tomasz Mazurek, prezentując nam istotę i znaczenie mikrochirurgii, jak i ciekawe przypadki replantacyjne w Polsce.

Warsztaty były dla wielu z nas pierwszą okazją do zapoznania się z tą trudną, lecz niezwykle fascynującą gałęzią medycyny. Serdecznie dziękujemy, zwłaszcza naszym kolegom Radosławowi Rogackiemu i Piotrowi Krasowskiemu, za pełen profesjonalizm, zaangażowanie i ułatwienie zapoznania z mikrochirurgią. Ekipa z Gdańska po raz kolejny okazała się być niezawodna!