5th Joint Preservation Congress

W dniach 6-7 września miało miejsce szczególnie ważne wydarzenie – 5th Joint Preservation Congress. Na te dwa krótkie dni, do stolicy Polski przyjechali lekarze z całego świata aby przedstawić najnowsze odkrycia w bardzo niedocenianej dziedzinie ortopedii jaką jest zachowywanie stawu. Na miejscu nie mogło zabraknąć członków OSTO, którzy z uwagą zbierali informacje na temat głównego zagadnienia kongresu, jakim w tym roku były osteotomie.
Już w czwartek rano, specjaliści zajmujący się leczeniem zachowującym zasiedli na sali konferencyjnej hotelu Sofitel by wymienić się wiedzą. Poruszono tematy biomechaniki stawów, osteotomii kości piszczelowych, osteotomii kości udowych, osteotomii miednicy oraz wszystkich problemów i zagadnień „okołoosteotomijnych”. Specjaliści z całego świata debatowali nad najlepszymi sposobami leczenia, dzieląc się wynikami własnych badań oraz ujawniali arkana swoich technik operacyjnych podczas licznych sesji LIVE DEMO. Dzięki dużej różnorodności poruszanych zagadnień, każdy z uczestników kongresu mógł znaleźć informacje dla siebie przydatne i ciekawe. Szerokie grono specjalistów z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Rosji oraz Polski chętnie odpowiadało na wszystkie pytanie uczestników. Sprawiało to że każdy panel dyskusyjny stawał się nad wyraz istotną częścią każdej sesji. Dodatkowo możliwość rozmowy z prelegentami podczas przerw oraz ciepły odbiór wszelkich uwag publiczności sprawiały że kongres był nie tylko wydarzeniem o wysokich walorach naukowych ale również odbywał się w niezwykle przyjaznej atmosferze wzajemnej życzliwości i szacunku.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni organizatorom za możliwość udziału w tym wspaniałym wydarzeniu. Dzięki uczestnictwie w 5th Joint Preservation Congress już jako młodzi adepci ortopedii mieliśmy okazje poznać najnowsze trendy w leczeniu zachowującym staw, co niewątpliwie będzie miało wpływ na naszą przyszłą praktykę lekarską. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję kongresu