Relacja z XVII Bieszczadzkiej Konferencji Naukowej

W dniach 11- 14 styczna 2018 roku w Mucznem odbyła się XVII Bieszczadzka Konferencja Naukowa – Chirurgia Kolana. Na zaproszenie przewodniczącego komitetu organizacyjnego, dr. n. med. Arkadiusza Bieleckiego, do tego odległego zakątka Polski zjechali się najlepsi specjaliści chirurgii kolana z kraju oraz goście zza zachodniej granicy. Na miejsce udało się dotrzeć również reprezentacji OSTO w skład której weszli dwaj członkowie zarządu – Bartosz Maciąg i Piotr Stępiński.

Bieszczadzka Konferencja Naukowa jest niezwykle interesującym wydarzeniem, szczególnie dla wszystkich zainteresowanych tematyką stawu kolanowego. W tym roku odbyła się odbyła się ona pod patronatem naukowym Dziekana Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego Prof. dr. hab. n. med. Artura Mazura oraz pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Całość miała miejsce w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, małej miejscowości położonej na skraju Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą. Malownicze góry, w zimowej scenerii otaczały to miejsce tworząc atmosferę ciszy i spokoju, dzięki czemu nic nie zakłócało przebiegu tego wydarzenia.

W kameralnym gronie złożonym z wysokiej klasy specjalistów, w piątek już od rana mieliśmy okazję uczestniczyć w czterech sesjach obejmujących szeroki zakres tematyczny: od biomechaniki i zastosowań komórek macierzystych, aż po skomplikowane osteotomie i endoprotezoplastyki. Każda prezentacja wywoływała dyskusję i pozwalała na wymianę poglądów. Z przyjemnością mogliśmy się przysłuchiwać merytorycznym wymianom zdań specjalistów obecnych na konferencji, których wieloletnie doświadczenia i rozległa wiedza dodatkowo wzbogacały sesje. Niezwykle cenne okazały się być również sobotnie wykłady, zgłębiające dziedzinę artroskopii stawu kolanowego. Dodatkową zaletą konferencji była możliwość rozmowy i wymiany poglądów również po godzinach sesji, czego dzięki wszechobecnej bardzo przyjaznej atmosferze nie mogliśmy sobie odmówić.

Wydarzenie jakim była XVII Bieszczadzka Konferencja Naukowa na długo zostanie w pamięci, dzięki znakomitej organizacji, rzeczowym i pouczającym prezentacjom oraz niepowtarzalnej atmosferze. Dziękujemy dr. n. med. Piotrowi Strzelczykowi oraz dr. n. med. Pawłowi Łęgoszowi za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu, które dla nas jako młodych adeptów ortopedii było szczególnie ważne. Równie serdeczne podziękowania należą się dr. n. med. Arkadiuszowi Bieleckiemu, za ciepłe przyjęcie oraz wsparcie jakim nas otoczył.

Piotr Stępiński