CWST – o łokciu od podstaw

Powoli opada kurz po wydarzeniach ostatniego weekendu, co oznacza idealny czas na podzielenie się z Państwem relacją z naszego wydarzenia. Mowa tu oczywiście o Konferencji ‘Co w stawie trzeszczy’! 24 maja br. spotkaliśmy się w pięknym Gdańsku, w którym pogłębialiśmy naszą wiedzę o stawie łokciowym. Było to już dziewiąte wydarzenie tego typu i nieskromnie powiemy, że jesteśmy coraz lepsi w tym, co robimy. 

Tym razem organizatorem Konferencji było Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzili Miłosz Piotrowicz (przewodniczący Komitetu), Marcin Dembski, Jakub Tarnawski, Patryk Kawa oraz Elżbieta Choruży. 

1. Komitet Organizacyjny w składzie (od lewej); 

Natomiast Komitet Naukowy tworzyli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Mazurek, prof. dr hab. n. med. Łukasz Matuszewski oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Gągała, którzy wnikliwie przyglądali się wszystkim prelekcjom, komentowali oraz dzielili się swoimi doświadczeniami z uczestnikami wydarzenia. 

Jak to zwykle bywa na CWST, pierwszy dzień Konferencji przeznaczyliśmy na teorię, dlatego w sobotę uczestnicy mieli okazję wysłuchać starannie przygotowanych przez członków OSTO prelekcji. Dzień wykładowy składał się z pięciu sesji obejmujących  traumatologię, schorzenia okolicy stawu łokciowego u dzieci i młodzieży, urazy sportowe oraz inne istotne patologie okolic tego stawu. Prelekcje były na najwyższym poziomie, co przyznali zaproszeni eksperci. Po wykładach najlepszym pracom przyznano zasłużone nagrody. Za swoje przemówienie o biomechanice stawu łokciowego Julia Dąbrowska, członkini FizjoOSTO, zdobyła I miejsce. Prelekcję dotyczącą zerwania przyczepu dalszego mięśnia dwugłowego ramienia wygłoszoną przez Patryka Kawę nagrodzono miejscem II. Na podium stanęła również należąca do FizjoOSTO Adrianna Zubik po swoim wykładzie o terapii manualnej w terapii przykurczów stawu łokciowego. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

pastedGraphic.png

Za swoje wystąpienia nagrodzeni zostali (od lewej); Adrianna Zubik, Julia Dąbrowska oraz Patryk Kawa.

W niedzielę nadszedł czas na wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce. Uczestnicy Konferencji wzięli udział w warsztatach z zakresu chirurgii łokcia (i nie tylko!). A to wszystko pod okiem najwybitniejszych specjalistów z dziedziny Ortopedii z całej Polski. Zajęcia praktyczne z endoprotezoplastyki głowy kości promieniowej i osteosyntezy poprowadził Pan Profesor Stanisław Pomianowski; legenda polskiej chirurgii łokcia we własnej osobie! W niezwykły świat szarości wprowadził nas Pan Doktor Adam Daniel nauczając podstaw USG stawu łokciowego. O jakże ważnych podstawach przypomniała nam Pani Doktor Justyna Napora ucząc badania fizykalnego stawu łokciowego, jak również opatrunków gipsowych w obrębie kończyny górnej. Uczestnicy mieli również okazję poznać tajniki szycia ścięgien oraz zespoleń mikrochirurgicznych.

Duże podziękowania należą się sponsorom, bez których ta Konferencja nie mogłaby się odbyć. Należą do nich Hofer Medical Solutions, ChM, SpaWear, Inter Ubezpieczenia, Pierre Fabre, Więcej niż LEK, PZWL, Medcases, MedTube, Medycyna Praktyczna. Należy również wspomnieć, że Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

Ideą naszych Konferencji CWST jest zawsze przekazanie studentom i stażystom w jasny i zrozumiały sposób wiedzy ortopedycznej z danego stawu przez zaproszonych gości, wybitnych specjalistów. Żywimy nadzieję, że tym razem też nam się to udało. Zachęcamy więc do dołączania do naszego Towarzystwa; więcej takich i innych równie świetnych wydarzeń przed nami! 

pastedGraphic_1.png

Uczestnicy Konferencji ‘Co w stawie trzeszczy’ tworzący OSTO.