Konferencja „Infekcje w ortopedii ( MSI – Muskulo-skeletal infections)” – Warszawa, 14.06.2019r.

Symultanicznie do zeszłotygodniowego „Co w Stawie Trzeszczy” odbywała się Konferencja „Infekcje w ortopedii” organizowana przez Centrum Edukacji Medycznej. Zachęcamy do zapoznania się z relacją jednego z członków OSTO, który był uczestnikiem tego wydarzenia:

„W dniu 14 Czerwca 2019 r., dzięki uprzejmości CEM (Centrum Edukacji Medycznej) miałem okazję uczestniczyć w konferencji– „Infekcje w Ortopedii”. Na miejsce spotkania wybrana została nowoczesna klinika – Carolina Medical Center w Warszawie. Natomiast kierownikiem naukowym konferencji był Pan Dr hab. n. med. Ireneusz Babiak, który nie tylko posiada niezwykle bogate doświadczenie w zakażeniach w ortopedii, ale także jest przedstawicielem Polski w EBJIS (European Bone and Joint Infection Society).

Program konferencji zapowiadał się ciekawie, jednak już od pierwszych wykładów byłem zaskoczony poziomem merytorycznym wystąpień. Na początku organizatorzy postawili główny nacisk na przypomnienie podstawowych zagadnień z zakresu infekcji w Ortopedii, jak klasyfikacja, patogeneza i objawy zapaleń kości. Dowiedzieliśmy się, jak powinna wyglądać diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń kości oraz jak ważna jest odpowiednia współpraca ze szpitalnym Mikrobiologiem. W kolejnych wykładach poruszana była diagnostyka radiologiczna oraz jakie nośniki antybiotyków powinny być stosowane w leczeniu oraz zapobieganiu zakażeń.

Kolejne części wykładowe skupiały się już na praktycznych informacjach, które lekarze mogą zastosować w swojej codziennej praktyce. Omówione zostały zakażenia endoprotez oraz ich leczenie, rewizje 1 i 2 etapowe, infekcje po zespoleniu złamań, a także możliwości artroskopii w leczeniu zakażeń stawów.

Na uwagę zasługuje także sesja Case’ów prezentowanych przez Pana Doktora Babiaka. Niezwykle ciekawe przypadki zaskoczyły niejedną osobę w sali konferencyjnej. Dowodem na to była żywa i merytoryczna dyskusja.
Każda część wykładowa kończyła się wystąpieniami firm medycznych, które prezentowały artykuły wykorzystywane w leczeniu zakażeń kości. Po tym wstępie teoretycznym przechodziliśmy od razu do warsztatów praktycznych, gdzie Pan Doktor Babiak na specjalnie przygotowanych modelach pokazywał zastosowanie prezentowanych produktów. Dowiedzieliśmy się m.in. jak prawidłowo stosować nośniki antybiotyków, kiedy oraz jak używać Spacer’ów, a także poruszyliśmy temat popularnej i powszechnie używanej terapii podciśnieniowej.

Pan Doktor Babiak oraz wszyscy prezentujący lekarze chętnie dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem przez co wartość warsztatów praktycznych była o wiele wyższa niż się spodziewałem. Stąd udział w konferencji był niezwykle ciekawym i wartościowym doświadczeniem, który uświadomił nie tylko jak ważnym tematem w ortopedii są infekcje i zapalenia kości, ale także jak sobie z nim poradzić w codziennej praktyce.
Z radością oraz z całego serca chciałbym zatem podziękować Panu Doktorowi Babiakowi oraz wszystkim wykładowcą za dużą dawkę praktycznej wiedzy, a także organizatorom za bardzo dobrze przygotowaną konferencję oraz za możliwość bycia jej częścią.”