Magdalena Makarewicz – 05.07-09.07.2021

Moje praktyki odbyły się w Klinice Ortopedyczno-Rehabilitacyjnej w Zakopanem, w terminie 05.07-09.07.2021r. Zdecydowałam się na na zrealizowanie ich w tym szpitalu ze względu na dobre opinie, które słyszałam, a także niezaprzeczalnym atutem była tutaj lokalizacja, która umożliwiała wędrówki górskie na zakończenie dnia. Podczas praktyk uczestniczyłam w porannych odprawach, podczas których odbywają się kwalifikacje pacjentów do operacji, a także są omawiane zabiegi wcześniej wykonywane. Po porannym wstępie szłam na blok operacyjny, gdzie przyglądałam się zabiegom, a także miałam okazję asystować podczas większości z nich. Głównie były to operacje skolioz, a także korekcje stóp końsko-szpotawych. W szpitalu odbywają się również liczne protezoplastyki i wiele operacji kręgosłupa z różnych dostępów. Moim opiekunem praktyk był Doktor Tomasz Potaczek. Jest to znakomity specjalista, który ma jednocześnie wspaniałe podejście do pracy ze studentami. Wiele rzeczy tłumaczy i odpowiada na wszystkie pytania. Doktor zasugerował, że najwięcej nauczę się podczas pracy na bloku więc nie uczestniczyłam w dyżurach. Ogólnie praktyki oceniam bardzo dobrze. W skali 1-10 dałabym 8,5 pkt. Uważam, że odbywają się one w bardzo przyjaznej atmosferze, wiele się można nauczyć, dodatkowo lekarze zachęcają do rozpoczęcia specjalizacji w tym szpitalu i serdecznie zapraszają do odwiedzania kliniki.

Maciej Kloc –  19.07-01.08.2021 r.

1. Ogólna ocena praktyk- 1-10: 9/10
  2. Jak długo trwały? 10 dni
  3. Dlaczego wybrałeś praktyki w tym miejscu? Ponieważ chciałem dowiedzieć się czegoś więcej i zobaczyć nie znana mi wcześniej gałąź ortopedii – chirurgię kręgosłupa
  4. Czy praktyki spełniły Twoje oczekiwania? Tak
  5. Czym się zajmowałeś podczas praktyk? Głównie czas spędziłem na bloku operacyjnym, ale też maiłem okazję jeden dzień być w poradni
  6. Jakie głównie operacje widziałeś? Głównie były to operacje korekcji skolioz, ale też kilka artroskopii, np. barku
  7. Czy mogłeś asystować do zabiegów? Tak
  8. Czy mogłeś brać udział w dyżurach? Nie wiem
  9. Jak oceniasz kontakt z opiekunem praktyk? Kontakt na miejscu jest bardzo dobry, doktor Potaczek chętnie odpowiada na pytania i opowiada.

Arnak Balabekyan – 02-08.08.2021 r.

1. Ogólna ocena praktyk: 10/10
  2. Jak długo trwały?  5 dni
  3. Dlaczego wybrałeś praktyki w tym miejscu? Ciekawość poszerzenia wiedzy w zakresie zabiegów na kręgosłupie
  4. Czy praktyki spełniły Twoje oczekiwania? Tak, dużo wiedzy, asystowania, pomocy od całej ekipy, zwłaszcza Doktora Potaczka
  5. Czym się zajmowałeś podczas praktyk? Asystowanie i obserwowanie zabiegów, dyskusje z Doktorem Potaczkiem
  6. Jakie głównie operacje widziałeś? Chirurgiczne korygowanie skoliozy kręgosłupa, korekcja wrodzonej wady stopy, operacyjne leczenie zespołu kanału nadgarstka
  7. Czy mogłeś asystować do zabiegów? Tak, nie jest wiele rezydentów, zabiegi są skromniej wypisane a lekarze chętni do kooperowania
  8. Czy mogłeś brać udział w dyżurach? Nie pytałem się. Sądzę, że nie byłoby problemu
  9. Jak oceniasz kontakt z opiekunem praktyk? Bardzo dobry i przyjazny. Duża chęć do nauki i dyskusji. Można było się poczuć częścią ekipy
  10. Twoje odczucia i przemyślenia po praktykach: Zabiegi związane z kręgosłupem potrafią być bardzo obszerne. Kręgosłup ma także w sobie komponentę rotacyjną, która może nie być taka łatwa do opanowania. Wiele dzieci cierpi na ciężkie schorzenie, kluczowe jest zrozumienie etiopatogenezy przed wykonaniem danego zabiegu oraz odpowiednie planowanie przedoperacyjne. Radiogramy jak i fluoroskopia ze względu na położenie pacjenta na brzuchu wykonywane są w płaszczyźnie PA co wymaga przyzwyczajenia się. Kręgosłupy zafascynowały mnie i jestem pewien, że do nich wrócę a wiedza którą teraz opanowałem dała mi szerszą perspektywę i trochę bazy w celu dalszego rozumienia „tej strony Ortopedii”.

Mateusz Dąbek –  30.08-05.09.2021 r.

Ocena ogólna praktyk: 8. Praktyki trwały 5 dni. Co do wyboru miejsca nie miałem większych preferencji, chciałem zobaczyć operacje głównie na kręgosłupach. Praktyki raczej spełniły moje oczekiwania. Na praktykach głównie oglądałem operacje, jeden dzień spędziłem w poradni. Głównie widziałem operacje leczenia skoliozy, ale też widziałem kilka innych np. artroskopie barku, zakładanie aparatu Ilizarowa. Przy zabiegach nie asystowałem. Mogłem brać udział w dyżurach, ale nie uczestniczyłem w nich, bo w szpitalu zabiegi były przeprowadzane planowo. Kontakt z opiekunem oceniam bardzo dobrze. Co do odczuć jestem zadowolony, że odbyłem tam praktyki. Każdy był bardzo uprzejmy, można było się dopytać o wszystko.