Asia Forycka –  06-12.09.2021 r.

 1. Ogólna ocena praktyk- 1-10: 8.5/10  Uzasadnienie: Praktyki bardzo mi się podobały, jednakże do oceny 10/10 brakowało mi możliwości samodzielnego badania pacjentów w poradni czy na oddziale – taką możliwość miałam tylko czasem na bloku operacyjnym.
 2. Jak długo trwały? Moje praktyki trwały tydzień – 5 dni roboczych, na oddziale spędzałam od 7 do nawet 9 h dziennie
 3. Dlaczego wybrałeś praktyki w tym miejscu? Chciałam poszerzyć swoją wiedzę z zakresu medycyny sportowej, a CMC uchodzi za bardzo uznaną klinikę w tym zakresie, ponadto na mój wybór miało wpływ także moje miejsce zamieszkania
 4. Czy praktyki spełniły Twoje oczekiwania? Tak. Zostałam miło powitana, od pierwszego dnia byłam traktowana jako członek zespołu. Wszyscy chętnie odpowiadali na moje pytania. Panowała przyjemna atmosfera, pierwszego dnia dostałam rozpiskę na każdy dzień, jednakże była ona jak najbardziej do modyfikacji. Od początku byłam pytana co mnie interesuje i gdzie chce iść i czym się zajmować, dzięki czemu praktyki były bardziej personalizowane.
 5. Czym się zajmowałeś podczas praktyk? Rano chodziłam na odprawy, następnie w zależności od dnia szłam do poradni, aby obserwować konsultacje, na USG aby uczyć się podstaw ultrasonografii i interpretacji różnych badań obrazowych albo na blok operacyjny. Miałam też możliwość pójścia do ambulatorium, a także uczestniczyłam w przyjmowaniu pacjentów wraz z rezydentami.
 6. Jakie głównie operacje widziałeś? Operacje były bardzo różnorodne, widziałam artroskopię kolana i stawu skokowego, rekonstrukcję więzadeł w łokciu i kolanie, szycie łąkotki, HTO, protezę biodra czy różne zespolenia.
 7. Czy mogłeś asystować do zabiegów? Tak, asystowałam do protezy biodra i do rekonstrukcji ACL wraz z szyciem łąkotki.
 8. Czy mogłeś brać udział w dyżurach? Nie pytałam o taką możliwość
 9. Jak oceniasz kontakt z opiekunem praktyk? Bardzo dobrze
 10. Twoje przemyślenia i odczucia po praktykach – Na praktykach bardzo mi się podobało, nauczyłam się i zobaczyłam bardzo dużo, lekarze zawsze chętnie odpowiadali na moje pytania. Miałam także okazję asystować do dwóch zabiegów, które przebiegły w miłej atmosferze.

Agata Węgrzyniak –  20-28.09.2021 r.

 1. Ogólna ocena praktyk- 1-10: 7/10
 2. Jak długo trwały? Dokładnie 8 dni
 3. Dlaczego wybrałeś praktyki w tym miejscu? Interesowała mnie specyfika pracy dokładnie w tej jednostce medycznej oraz w tym mieście.
 4. Czy praktyki spełniły Twoje oczekiwania? W większości tak, pozostają małe niedosyty w paru kwestiach. W generalnym rozrachunku mogę potwierdzić, iż nie był to stracony czas
 5. Czym się zajmowałeś podczas praktyk? Przez pierwszy tydzień obowiązywał mnie grafik, który odgórnie ustalony jest w jednostce dla osób zgłaszających się tam na praktyki. Obejmował on zapoznanie się z pracą na bloku, oddziale, poradni zarówno ortopedycznej, jak i diagnostyki USG. W miarę nabywania doświadczenia w pracy jednostki oraz obycia, zakres obowiązków się zwiększał. Co wynikało głównie z mojej inicjatywy. Dzięki czemu mogłam przygotowywać pacjenta do zabiegów oraz w niektórych asystować
 6. Jakie głównie operacje widziałeś? Operacje były naprawdę różne. Najwięcej udało mi się zobaczyć zabiegów artroskopowych stawu kolanowego oraz skokowego, połączonych często z rekonstrukcjami wiązadeł.
 7. Czy mogłeś asystować do zabiegów? Jeżeli o to poprosiłam, to w większości sytuacji znajdowało się dla mnie miejsce przy stole operacyjnym
 8. Czy mogłeś brać udział w dyżurach? Jeżeli bym chciała i dogadała to z bardzo życzliwymi w tym miejscu rezydentami, czy lekarzami dyżurującymi to myślę że nie stanowiłoby to żadnego problemu.
 9. Jak oceniasz kontakt z opiekunem praktyk? Raczej bez żadnego problemu można się było porozumieć
 10. Twoje przemyślenia i odczucia po praktykach. Cieszę się że podjęłam decyzje aby uczestniczyć w tych praktykach. Uważam to za bardzo cenne doświadczenie. W mojej opinii ważnym jest, zwłaszcza na początku swojej kariery zawodowo-szkoleniowej, aby doświadczenie zbierać z różnych ośrodków.