III Zjazd Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia i 29 SECEC Congress Poznan 2021 – Relacja

15 września odbył się III Zjazd Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia (PTBiŁ), a zaraz po nim 16-18 września miał miejsce 29 SECEC Congress Poznan 2021. W tym czasie można było wysłuchać wielu znanych ortopedów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Głównymi tematami kongresu były m.in.  niestabilność barku, uszkodzenia stożka rotatorów oraz protezy barku.

Podczas PTBiŁ nasz przewodniczący Marcin Mostowy wygłosił prezentację na temat: „Pomiary kąta zgięcia grzbietowego bliższego końca kości łokciowej u młodzieży 15-18 lat„. Natomiast nasza wiceprezes – Kasia Kwas w sesji plakatowej zaprezentowała pracę na temat: „Total elbow arthroplasty after loosening of internal fixation in distal humerus fracture„. Dodatkowo jednym z wykładowców podczas SECECu był poprzedni prezes OSTO – Adrian Góralczyk. Wielkie gratulacje dla wszystkich, jesteśmy z Was dumni!

Na konferencjach takiej wagi nie mogło zabraknąć większej reprezentacji OSTO.  Obecni byli zarówno młodzi adepci ortopedii jak i starzy weterani. Była to pierwsza okazja do integracji od początku pandemii. Odświeżono wiele starych znajomości, a jeszcze więcej zawarto nowych.

Jak młodzi członkowie OSTO podsumowali wyjazd do Poznania? Oto jeden z przykładów:

„Przy tak wielu zaawansowanych tematach czułem się trochę przytłoczony. Na szczęście zawsze można było się zapytać bardziej doświadczonych – kolegi lub koleżanki i wyjaśnić niejasności w przyjaznej i luźnej atmosferze. A co do atmosfery – CZAD. Masa pozytywnej energii, tona motywacji, sporo śmiechu i orto samo wchodzi! Trzeba to powtórzyć, a przecież już niedługo widzimy się w Gdańsku!”

A jako podsumowanie wyjazdu należy przytoczyć słowa Adriana Góralczyka:

„ To jest niepowtarzalna grupa i tak ma zostać 😉 ”