W dniach 19-23 sierpnia 2024 r. miała miejsce druga edycja obozu naukowo-szkoleniowego OSTO Summer Camp. Celem obozu jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności praktycznych, których brakuje podczas procesu edukacji młodych ortopedów i fizjoterapeutów. W tym roku gościliśmy aż 38 uczestników z całej Polski podczas 5 dni intensywnych warsztatów. Obóz rozpoczął się wprowadzeniem do ultrasonografii mięśniowo-szkieletowej. Lek. Michał Kanak – główny organizator i pomysłodawca obozu poprowadził wykład, a następnie warsztat praktyczny z ultrasonografii stawu kolanowego. Uczestnicy mieli dostęp do 9 aparatów USG jak i pięknych sal w ośrodku szkoleniowym udostępnionemu dzięki głównemu sponsorowi – Fundacji Mocni na Starcie (strona fundacji) oraz firmom Sonolife, Partner4Medicine oraz MIRO. Uczestnicy obozu w prezencie od ww Sponsorów otrzymali zniżki na kurs USG stawów w Fundacji.
Dzień 1
Na zdjęciu po lewej lek. Michał Kanak prowadzi wykład wprowadzający, a na zdjęciu po prawej instruuje uczestników podczas warsztatów praktycznych z USG stawu kolanowego.
Czasu na warsztaty było sporo, na zdjęciach poniżej widać ćwiczących uczestników. Druga organizatorka obozu – Natalia Pawłuś – widoczna na środkowym zdjęciu poniżej po prawej stronie, wystąpiła w roli asysty.
Po lunchu odbyły się warsztaty z iniekcji pod kontrolą USG. Rozpoczęliśmy od wykładu sponsorskiego firmy Biovico nt. kwasów hialuronowych oraz firmy Arthrex nt. osocza bogatopłytkowego. Następnie lek. Michał Bieniecki z Artro-Kliniki Bieniecki przedstawił swoje doświadczenia ze stosowania osocza bogatopłytkowego i przybliżył nam temat iniekcji pod kontrolą USG ze strony ortopedy-praktyka.
Na zdjęciu po lewej prezentacja firmy Biovico, a na zdjęciu po prawej lek. Michał Bieniecki przedstawia osocze bogatopłytkowe firmy Arthrex i wygłasza wykład o iniekcjach pod kontrolą USG.
Po teorii przyszedł czas abyśmy zmierzyli się z ćwiczeniami praktycznymi. Lek. Michał Bieniecki na zdjęciu po lewej demonstruje technikę iniekcji pod kontrolą USG. Do końca dnia mieliśmy możliwość spróbować swoich sił na trenażerach do iniekcji pod kontrolą USG (zdjęcie po prawej).
Poniżej rolka podsumowująca pierwszy dzień.
Dzień 2
Wtorek 20.08 rozpoczęliśmy od wykładów i warsztatów artroskopowych. Po wystąpieniach sponsorskich miały miejsca wykłady dr Radosława Grabowskiego z ramienia Polskiego Towarzystwa Artroskopowego nt. leczenia artroskopowego uszkodzeń łąkotek i urazu ACL. Następnie płynnie przeszliśmy do warsztatów zorganizowanych przez firmę Arthrex dotyczących szycia łąkotek różnymi metodami na trenażerach oraz rekonstrukcji ACL na suchych kościach.
Wykłady sponsorskie (od lewej Biovico, od prawej Arthrex – dziękujemy za wsparcie podczas obozu!)
Na zdjęciu po lewej dr Grabowski prowadzi wykład o podstawach artroskopii, a po prawej warsztat na suchych kościach dot. rekonstrukcji ACL.
Zdjęcia z warsztatów szycia łąkotek. W przerwie miedzy stanowiskami uczestnicy mieli również do dyspozycji trenażer do nanoskopii.
Po przerwie obiadowej odbył się warsztat z fizjoterapii po szyciu i rekonstrukcji ścięgna Achillesa prowadzony przez mgr Bartosza Kiedrowskiego z ramienia naszego Partnera Akademii RehaSport. Uczestnicy obozu dostali od Partnera rabaty na kursy prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów.
Dzień 3
Nie samą ortopedią żyje człowiek – czasem trzeba odpocząć. OSTO to nie tylko nauka, ale i integracja! W środę pojechaliśmy na spływ kajakowy Szlakiem Konwaliowym. 4-godzinna trasa po pięknych jeziorach nie sprawiła nam najmniejszych problemów. Po spływie odbył się integracyjny grill.
Dzień 4
Czwartek był dniem osteosyntezy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii oraz Sekcji Lekarzy Specjalizujących się w Ortopedii i Traumatologii (SSORT). Dzięki naszemu Sponsorowi – firmie ChM mieliśmy do dyspozycji instrumentarium do ponad 6 różnych implantów ortopedycznych – od płyt dłoniowych do gwoździ krętarzowych. Rozpoczęliśmy od wykładu sponsorskiego, a następnie przedstawiciele lek. Piotr Stępiński oraz lek. Justyna Napora wprowadzili nas do świata osteosyntezy. Na koniec lek. Michał Kanak przedstawił krótki opis techniki dot. popręgu Webera, a potem przeszliśmy do części warsztatowej.
Od lewej wykład sponsorski, wykład lek. Piotra Stępińskiego oraz lek. Justyny Napory.
Od lewej lek. Justyna Napora prezentuje technikę zakładania gwoździa krętarzowego, lek. Piotr Stępiński płyty dłoniowej, a w przerwach między stacjami można było spróbować swoich sił w VR-owej sali operacyjnej.
Na górnym zdjęciu lek. Michał Kanak tłumaczy technikę popręgu Webera, a na dolnych uczestnicy spełniają swoje ortopedyczne marzenia.
Dzięki wsparciu firmy ChM mieliśmy możliwość zorganizowania quizu z nagrodami po wykładach teoretycznych.
Po lewej zdjęcie nagród konkursowych, a po prawej zwycięzców.
1. Miejsce – Hubert Makowski
2. Miejsce – Wojciech Bocheński
3. Miejsce – Maciej Ciesielski
4. Miejsce – Mateusz Orłowski
5. Miejsce – Piotr Piwowarczyk
6. Miejsce – Judyta Czerniewicz
Gratulujemy zwycięzcom!
Dzień 5
Ostatni dzień obozu rozpoczął się od wykładu wprowadzającego nt. działalności jednego z naszych Patronów – Krajowej Izby Fizjoterapeutów
Następnie przeszliśmy do 4-godzinnego warsztatu z fizjoterapii po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wygłoszonego przez dr Macieja Białego z ramienia Polskiego Towarzystwa Artroskopowego.
Na koniec obozu rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny, który odbywał się podczas całego obozu. Dzięki naszemu Partnerowi – firmie Poznań/Warsaw Lab – zwycięzcy zostali nagrodzeni wejściówkami obserwatorskimi na wybrany kurs kadawerowy.
Zdjęcie przedstawiające zwycięzców – od lewej Tomasz Skłodowski, Wojciech Bocheński, Maja Miłoboszewska. Zdjęcia konkursowe od lewej Tomasz Skłodowski, Wojciech Bocheński oraz Maja Miłoboszewska. Gratulujemy!
W tym roku w obozie OSTO Summer Camp uczestniczyło 38 osób z całej Polski. Przyjechali zarówno studenci kierunku lekarskiego jak i fizjoterapii. Pojawili się także młodzi lekarze oraz fizjoterapeuci. Poniżej zdjęcie grupowe wszystkich uczestników.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim Patronom, Sponsorom oraz Partnerom. Dzięki Waszemu wsparciu młode pokolenie lekarzy i fizjoterapeutów miało możliwość kształcenia się pod okiem ekspertów oraz pracy na nowoczesnym sprzęcie w przyjaznej atmosferze. Wierzymy, że przyczyni się to do poprawy jakości świadczeń oferowanych naszym pacjentom. Mamy nadzieję, że będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie również w przyszłych edycjach tego wspaniałego wydarzenia!
Na koniec należy przedstawić Organizatorów obozu – bez nich to wydarzenie nie miałoby miejsca!
Na zdjęciu Główni Organizatorzy – lek. Michał Kanak (I Wiceprezes OSTO) i Natalia Pawłuś (Wiceprzewodnicząca Sekcji FizjoOSTO)
Poniżej Członkowie Komitetu Organizacyjnego: Mateszu Nawrocki (Prezes OSTO), mgr Andrzej Frankiewicz (Przewodniczący Sekcji FizjoOSTO), Daniel Grobecki (Członek Zarządu OSTO) oraz Agnieszka Blacha (Członkini Zarządu OSTO).