Podsumowanie dwóch lat działalności OSTO

Zjazd założycielski

Równo dwa lata temu, 07.01.2017, odbył się Zjazd założycielski OSTO. Z okazji tej rocznicy cały zarząd przesyła Wam najszczersze pozdrowienia 🙂 Zapraszamy do powspominania minionego czasu oraz do lektury listu podsumowującego napisanego przez naszego Prezesa Adriana Góralczyka:

„Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Przyjaciele OSTO,
mijają dwa lata odkąd 36 pasjonatów z całej Polski spotkało się w przeraźliwie zimną sobotę w Warszawie, by założyć Ogólnopolskie Studenckie Towarzystwo Ortopedyczne (OSTO). Czy było warto? Zdecydowanie tak. I jestem pewien, że przekonaliśmy do tego nawet największych niedowiarków.

OSTO zrzesza obecnie 93 najaktywniejszych i najambitniejszych studentów i młodych lekarzy z całej Polski, jak również z krajów sąsiednich. Dzięki uczciwej i ciężkiej pracy naszych członków udało się zorganizować wiele wydarzeń edukacyjnych, w tym nasz sztandarowy projekt, czyli cykl konferencji „Co w Stawie Trzeszczy” (Białystok, Warszawa). Ponadto zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności na różnych warsztatach, między innymi z ultrasonografii stawu kolanowego, szycia chirurgicznego, szycia ścięgien, mikrochirurgii, badania klinicznego, ortotyki.

Dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Artroskopowego regularnie bierzemy aktywny udział w najważniejszych wydarzeniach ortopedycznych w naszym kraju. Mając za sobą grono wspierających nas lekarzy uczestniczymy również w licznych sympozjach, zjazdach i konferencjach tematycznych. Nasi członkowie brali udział między innymi w:

 • XXXVII Dniach Ortopedycznych Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, Ostróda 22-24.06.2017r., 
 • IX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Kraków 15-16.09.2017r.,
 • IV Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stawów i Artroskopii, Warszawa 20-21.10.2017r.,
 • II Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Artroskopowego, Łódź 1618.11.2017r., (Pomoc organizacyjna) 
 • XXV Konferencji Naukowo-Szkoleniowa Ortopedów Wojska Polskiego, Wrocław 19-20.05.2018r. 
 • Osteosynthese International 2018, Poznań 6-8.09.2018r.,
 • 5th Joint Preservation Congress, Warszawa 6-7.09.2018r.,
 • 42 Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, Kraków 20-22.09.2018r., (Pomoc organizacyjna) 
 • II Forum Leczenia Ran, Zakopane 11-13.10.2018r., 
 • IV Sympozjum Leczenie Zachowujące Staw Biodrowy: Artroskopia, Chirurgia Małoinwazyjna, Fizjoterapia, Pabianice 26-27.10.2018r.,

 • oraz innych mniejszych konferencjach ortopedycznych.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować osobom, które w sposób szczególny wspierały rozwój OSTO: prof. Marcin Domżalski, prof. Marek Synder, prof. Tomasz Mazurek, prof. Andrzej Bohatyrewicz. To dzięki nim mieliśmy pewność, że nasza inicjatywa jest słuszna. Ogromne podziękowania należą się również licznej grupie lekarzy, którzy chcieli się podzielić z nami swoją wiedzą i umiejętnościami podczas organizowanych przez nas warsztatów.

Jako OSTO coraz częściej otrzymujemy możliwość prezentacji wyników prowadzonych badań podczas zorganizowanych dla nas, bądź przez nas, sesji studenckich. Ponadto pokłosiem naszego ruchu jest organizowanie w Polsce corocznie od 2017r. Studenckich Konferencji Ortopedycznych o zasięgu międzynarodowym (Gdańsk, Szczecin). Obecnie coraz więcej wszelkich wydarzeń edukacyjnych odbywa się pod patronatem OSTO.

Po dwóch latach ciężkiej pracy chciałbym serdecznie podziękować członkom Zarządu pierwszej kadencji : Bartek Maciąg, Kuba Radzimowski, Tomek Mrozek, Ilona Wagner-Olszewska, Kuba Sobczyk, Kuba Okrój, Piotrek Stępiński, Piotrek Walus, Adrian Wójcik, oraz Komisji Rewizyjnej: Magda Trzeciak, Michał Ebisz, Wojtek Ananicz. Wierzę, że udało nam się zbudować fundamenty, na których OSTO będzie stało niewzruszone przez wiele dziesiątek/ setek lat. DZIĘKI!

Wam wszystkim, drodzy członkowie OSTO, chciałbym serdecznie podziękować za zaufanie i możliwość reprezentowania Was przez kolejną kadencję. To zaszczyt. Gdy najtrudniejsze już za nami, fundamenty zbudowane, pozostało realizować najważniejszy cel: edukować się i rozwijać.

Omawianie planów dalszego działania

Gratuluję wyboru nowym władzom Towarzystwa. W kolejnej kadencji charakter OSTO kształtować będą: Michał Ebisz, Ola Sibilska, Ilona Wagner- Olszewska, Tomek Mrozek, Bartek Maciąg, Radek Rogacki, Marcin Mostowy, Kinga Danowska – Zarząd oraz Kasia Gugała, Piotrek Mędza i Kacper Ruzik- Komisja Rewizyjna. Patrząc na Wasz zapał, zastanawiam się w jakim punkcie znajdziemy się za kolejne dwa lata. Nie mogę się doczekać!


Wszystkim członkom OSTO przypominam: OSTO TO MY. Każdy z nas tworzy OSTO i każdy z nas ma prawo działać dla naszego wspólnego dobra- organizować konferencje, warsztaty i inne, a my jako Zarząd, każdy taki ruch będziemy wspierać. Promujemy aktywność i zaangażowanie. Ze swojej strony mogę obiecać, że tak jak do tej pory, im więcej włożycie w OSTO tym więcej zyskacie, a Wasze działania zostaną sprawiedliwie nagrodzone.

A teraz koniec gadania, czas do pracy! 😉

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia oraz realizacji planów w 2019r.

Adrian Góralczyk”