Nowe horyzonty leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Leczenie patologii barku.

23. marca 2019 r. liczna grupa Członków OSTO uczestniczyła w Konferencji pt. „Nowe horyzonty leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Leczenie patologii barku.” organizowanej przez Zespół SPORTO z Panem Profesorem Marcinem Domżalskim na czele. Byliśmy słuchaczami ciekawych wykładów, które pozwoliły nam nie tylko zaznajomić się z epidemiologią, patomechanizmem i objawami choroby zwyrodnieniowej, ale przede wszystkim odsłoniły tajniki prawidłowej diagnostyki i leczenia. Algorytm postępowania w chorobie zwyrodnieniowej, który przedstawił Profesor Domżalski staje się cennym drogowskazem terapeutycznym w naszej przyszłej praktyce. Mieliśmy również szansę poznać chorobę zwyrodnieniową widzianą oczami Radiologa oraz Reumatologa, których wartościowe uwagi pozwolą zminimalizować ryzyko błędów diagnostycznych. Podczas Konferencji przedstawiono również nowoczesne sposoby leczenia, jakimi są terapia rezonansem magnetycznym MBST, czy mezoterapia.

W drugiej części spotkania dr Adam Kwapisz oraz dr Sebastian Żabierek omówili leczenie zachowawcze i operacyjne w chorobach barku. Przedstawili autorskie filmy z zabiegów operacyjnych, a także podkreślili znaczenie fizjoterapii w usprawnianiu pacjentów zarówno przed planowanym zabiegiem, jak i podczas powrotu do aktywności po operacji.

Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa w Konferencji. Była to dla nas solidna dawka wiedzy ortopedycznej, a także szansa spotkania się Członków OSTO w tak licznym gronie!