Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – relacja z warsztatów

Po raz kolejny członkowie OSTO mieli okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Klinikę Ortopedii i Rehabilitacji Wydziału Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tym razem tematyka szkolenia dotyczyła endoprotezoplastyki stawu biodrowego.

Nadzór merytoryczny nad kurem sprawował  Kierownik Kliniki – dr. hab. n. med. Artur Stolarczyk oraz Opiekun SKN i były członek zarządu OSTO – lek. Bartosz Maciąg. Natomiast instrumentarium zostało udostępnione dzięki uprzejmości Pana Roberta Karewicza z firmy Zimmer Biomet.

Na części teoretycznej kursu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z głównymi zasadami zabiegu oraz możliwymi powikłaniami, a także mogli przekonać się w jaki sposób przebiega proces produkcyjny implantów. Dodatkowo uczestnicy mogli wysłuchać wykładu dr Piotra Stępińskiego o najnowszych doniesieniach naukowych w kontekście tzw. „koncepcji kręgosłup – biodro”. Następnie zaprezentowana została pracowania służąca do analizy chodu pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego.

Podczas warsztatów praktycznych uczestnicy mieli okazję wykonać zabieg alloplastyki na sztucznych kościach z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium firmy Zimmer (Taperloc Complete Hip/ panewka G7). Całość okraszona była niezwykle cennymi uwagami klinicznymi opiekunów warsztatów.

Kurs spotkał się z bardzo pozytywnymi komentarzami ze strony uczestników i cieszymy się, że już po raz kolejny członkowie OSTO mieli możliwość ćwiczenia umiejętności praktycznych pod okiem wysokiej klasy specjalistów.

Dziękujemy bardzo za możliwość nauki i czekamy z niecierpliwością na kolejne szkolenia 🙂

Jeśli i Ty chciałbyś brać udział w podobnych warsztatach zapraszamy do dołączenia 🙂

%d bloggers like this: